Guzel sanatlar kaca ayrilir

Güzel sanatlar denildiği zaman akla insanın yaratıcılığını çizgi ve ya boyalar ile içini döktüğü biçimler, desenler, çeşitli şekiller geliyor. Tabi ki de yapılan bu sanatların çeşitli türleri ve kolları vardır.

Güzel Sanatlar Kaça Ayrılır

Yüzey Sanatları : Tüm iki boyutlu sanat çalışmalarını kapsayan bir koldur. Yani kâğıt, tuval, duvar ya da kumaş üzerine uygulanan sanatlardır. Bunlar; resim ve türleri, duvar resmi, minyatür, karikatür, fotoğraf, batik, süsleme vb.

Hacim Sanatları : Üç boyutlu sanat çalışmalarının hakim olduğu koldur. Heykel, seramik ve anıtlar Hacim sanatlarına örnek olarak verilebilir.

Mekan Sanatları : İç ya da dış mekanın iç kısmını düzenleyen sanat dalıdır. En başta mimari olmak üzere, mekan ile ilgili tüm tasarım çalışmaları örnek verilebilir.

Dil Sanatları : Edebiyatı ve yazı türlerini aktaran sanat dalıdır. Roman, hikaye, şiir, deneme, tiyatro metni, film senaryosu vb. gibi örnekler verilebilir.

Ses Sanatları : Müzik ve onun tüm türlerini içine alan sanat koludur. Örnek olarak, halk müzikleri, klasik müzikleri verebiliriz.

Hareket Sanatları : İnsanların, bedenleriyle anlattıkları sanat dalıdır. Bunlar bale, halk dansları, dans türleri, pandomim gibi sanatlardır.

Dramatik Sanatlar : İnsanların, eyleme döktüğü, ifadelerle kendini, bir olayı veya bir olguyu anlattığı sanat koludur. Tiyatro, opera, müzikal oyun, kukla gibi sahne sanatları, sinema, gölge oyunu gibi türleri bu sanata örnektir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir