İskeletimizin Bölümleri Nelerdir

İskeletin bölümlerini kafatası, omurga, göğüs kafesi, kollar ve bacaklar olmak üzere 4 kısımda incelenir.

– Kafatası: Hareketsiz bir yapıya sahiptir ve yassı kemiklerden meydana gelir. Sert ve bu sayede oldukça sağlamdır. Yassı kemikler birbirlerine kenetlenmiş biçimde bulunur. Yalnızca alt çene kemiğimiz hareket halindedir. Kafatası aynı zamanda içinde bulunan beyni de korur.

– Omurga: Bu iskelet kısmı vücudumuzun üst kısmını destekler. Kıvrımlı yapısı S şeklindedir. Omur denilen 33 kısa kemiğin üst üste dizilişiyle meydana gelir. Omurlar arasında bulunan boşluklar hareket etmemizi ve eğilip kalkmamızı sağlar. Aynı zamanda vücudumuza esneklik kazandırır, dik durmamızı ve vücut ağırlığının eşit şekilde dağılımını sağlar.

– Göğüs Kafesi: 12 çift kaburgadan ve göğüs kemiği denilen yapıdan meydana gelir. Göğüs kafesinin içinde kalp ve akciğerler bulunur. Göğüs kafesi sayesinde kalp ve akciğerler dış etkilere karşı korunmuş olur. Soluk alıp vermemizi kolaylaştırır.

– Kollar ve Bacaklar: Yürürken, top oynarken, koşarken, yazı yazarken ve bunlar gibi hareket gerektiren eylemlerde görev alan kemiklerdir. Vücudun ağırlığını taşımakta görevli olan kemik bacak kemikleridir. Kollarımızdaki kemiklerimizde dengemizi kurmamızı sağlar. Bacakta bulunan uyluk kemiğinin uzunluğu, vücudumuzun yaklaşık olarak dörtte biri kadardır. Anlaşılacağı üzere vücudumuzun en uzun kemiği de bu uyluk kemiğidir. En kısa kemiğimiz ise kulakta bulunur.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir