Tatlı Dil İle İlgili Deyimler Ve Anlamları

Tatlı dil ile ilgili deyimler ve anlamları

Tatlı dil ile ilgili deyimlerin birçoğunu günlük yaşantımızda kullanmaktayız. Ancak bu deyimleri kullanırken farkına varamıyor olabiliriz ya da kullandığımız bu deyimlerin ne anlama geldiğini de bilmiyor olabiliriz. Belki de bir konuşmaya şahit olurken o konuşma esnasında kullanılan tatlı dil ile ilgili bir deyimi ilk defa duymuş ve anlamını bilmiyoruzdur. Aşağıda tatlı dil ile ilgili birkaç deyim ve o deyimlerin ne anlama geldiğini bulabilirsiniz.

Tatlı dilli: Konuşması ve sohbeti güzel olan, kötü sözler kullanmayan ve bu konuşması ile karşısındaki kişinin memnuniyetini kazanan kişiler için kullanılan bir deyimdir.

Tatlı dil güler yüz: Samimiyet içeren davranışlar ve konuşmalar sergileyen kişiler için kullanılır. Tatlı dilli güler yüzlü insanlar genellikle karşılarındaki kişi tarafından oldukça sevilirler.

Tatlıya bağlamak: Taraflar arasında yaşanan bir sorunu veya çözülmesi güç bir olayı en memnun edici şekilde bir sonuca ulaştırmak anlamında kullanılır. Bu uzlaşmayı sağlamak tatlı dil ile mümkün olur.

Ayrıca tatlı dil ile ilgili pek çoğumuzun günlük hayatta karşısına çıkan bir kaç atasözü vardır.

Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır: Herhangi bir durumda bir olaya iyimser yaklaşmak ve olabildiğince güzel sözler söyleyerek olumlu bir sonuç elde etmek anlamında kullanılır.

Tatlı ye tatlı konuş: Kötü ve kırıcı sözlerden uzak durarak güzel ve hoş sözler kullanmak ve karşımızdaki insanları memnun edip hem sevilmek hem de sayılmak anlamında kullanılır.

3 Yorum
  1. 30 Eylül 2015
  2. 22 Eylül 2016
  3. 25 Eylül 2017

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir