Derinin Boşaltımdaki Görevi Nedir

Boşaltım sistemi, vücut dengesinin sağlanmasında önemli bir rol oynar. Boşaltım sistemi, böbrekler, idrar kesesi ve idrar yolundan oluşur. Yapım ve yıkım esnasına meydana gelen atık maddelerin vücuttan atılması da görev alır. Vücut işlevlerinin sürekli çalışır durumda olması için hücrelerde biriken atık maddelerin dışarıya atılması gerekir. Katı ve sıvı atıklar kan içinde erimiş halde taşınır ve böbreğe götürülerek süzülürler. Bu atıklar idrar yoluyla idrar kesesine geçerek, belirli mesafelerle idrar olarak depolanıp, farklı zaman aralıklarıyla vücuttan dışarı atılırlar.

Vücudumuzda boşaltıma yardımcı başka kısımlarda vardır. Bunlardan birisi deridir. Deri, vücudumuzu sarar koruyucu bir örtüdür. Derimizin altında yağ tabakaları bulunur. Bu yağ tabakaları da bizim hem vücut sıcaklığımızı dengeler hem de darbelere karşı korur. Deri solunumunun gerçekleşmesi için nemli bir vücut yüzeyine ihtiyaç vardır.

Derinin boşaltıma şu şekilde yardımı olur. Su ve suda çözünmüş olan madensel tuzları terleme yoluyla dışarı atılımını sağlar. Aynı zamanda terlemeyi gerçekleştirerek vücut sıcaklığını dengede tutmuş oluyoruz.

 

One Response
  1. 3 Ekim 2016

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir