Edebiyatın Diğer Bilimlerle İlişkisi

İnsanı etkileyen her olay bir edebiyat konusu olabilir. Bir dönemde meydana gelen olaylar edebiyatı doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden o dönemin olayları sanatçıyı sadece edebiyata değil aynı zamanda diğer farklı bilim dalları ile etkileşimde bulunmaya sürükler. Edebiyat, aşağıdaki bilimler ile etkileşim içindedir.

Edebiyat-Tarih: Var olan bir eser bulunduğu dönemin ve toplumun bütün özelliklerini taşıyor olabilir. 17. yüzyılda yapılmış olan bir eseri incelerken o eserin yapıldığı dönem hakkında gerekli bilgilere sahip olmamız gereklidir. İşte tam burada devreye tarih girer ve bize yardımcı olur. Edebiyat ve tarih tamamen birbirleri ile bağlantılıdır.

Edebiyat-Coğrafya: Bir edebi eserin nasıl bir yerde yapıldığının önemi büyüktür. Her eser bulunduğu coğrafyaya göre farklılıklar göstermektedir. Örneğin iki farklı bölgede geçen iki olayda bir mekan çöl iken diğer mekanın deniz olması edebiyat ve coğrafya arasındaki ilişkiyi anlatır. Farklı mekanlarda ortaya çıkan eserleri anlayabilmek için coğrafyanın var olması şarttır.

Edebiyat-Sosyoloji: Sosyolojinin görevi bir toplum içerisinde yaşamlarını sürdüren insanları incelemektir. Edebiyat ise çoğu zaman bu insanlardan oluşmaktadır. Zaten sanatçı da kuralları olan ve geleneklerine sahip çıkan bu insanlardan oluşan toplumunda yaşamaktadır. Bu yüzden edebi eserlerde sosyolojiden faydalanılmaktadır.

Edebiyat-Psikoloji: Edebi bir eser ortaya konulurken sanatçı istemese bile kendi yaşantısından birtakım izleri yansıtmaktadır. Eserlerde geçen kişilerin ruh hallerini anlatmak için psikolojiden faydalanılmaktadır.

Edebiyat-Felsefe: Her edebi metinini yazılış amacında sanatçının belirli bir fikri ve o eseri ortaya çıkarmaya teşvik eden bir düşünce yatmaktadır. Felsefe ise eleştirel bir düşünce sistemidir. Edebiyat ve felsefe ilişkisi de düşünce sisteminden kaynaklanır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir