Karbonhidratların Görevi Nedir

Karbonhidrat, hem canlı yapısına katılmış olan hem de enerji oluşumunu sağlayan karbon, hidrojen ve oksijen elementlerinden meydana gelmiş organik bileşiklerin genel adlandırılmasıdır. Karbonhidratlı besinler birinci dereceden enerji verici kaynak olarak kullanılırlar. Karbonhidratların vücudumuzda bir takım görevleri vardır. Bunlar şu şekildedir;

  •  Karbonhidratların en temel görevi vücuda enerji sağlamaktır ve sporcular için temel enerji kaynağıdır. Aynı zamanda beynimizin de tek enerji kaynağı karbonhidratlardır
  • Karbonhidratlar, proteinlerin enerji verici madde olarak kullanılmasın dansa vücutta yapım ve onarımda kullanılmalarını sağlar.
  • Eğer karbonhidrat bulunmazsa yağlar da metabolize olamazlar. Karbonhidrat alınmadığı zaman vücut enerji ihtiyacını karşılamak için yağları kullanmak zorunda kalır. Fakat kullanılan bu yağlar çok fazla enerji vermezler. Bu yüzden yağların kullanımı sonrasında vücudun asit oranı artar ve keton cisimciği adı verilen zararlı maddeler ürer. Bunun sonucunda da böbreklerimiz de ve kalbimizde sorunlar ortaya çıkar.
  • Karbonhidratlar sinir dokusu için gereklidir. Sindirim için gerekli olan bazı karbonhidratlar da bağırsaklarda yaşayan sağlıklı bakterilerin oluşmasında görev alır. Bunun bir sonucu olarak karbonhidrat eksikliği söz konusu olursa sindirim sisteminde bazı problemler oluşur.
  • Karbonhidratların birçoğu lif kaynağıdır ve lifler vücudumuzu kalp rahatsızlıklarına, kanserlere, diabette ve sindirim problemlerine karşı korur.
  • Son olarak sindirim enzimlerinin parçalayamadığı ve posa denilen karbonhidratlar da, kalın bağırsağın çalışma hızını artırarak, zararlı olan artık maddelerin bağırsaklarda uzun süre yaşamasını önler.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir