Pankreasın Sindirim Sistemindeki Görevi Nedir

Pankreas, karın boşluğunda ve omurganın bel kısmının önünde bulunan bir salgı bezidir. Yaklaşık olarak 15-25 cm uzunluğunda olup ve kadınlarda 55 gr, erkeklerde ise 70 gr ağırlığındadır. Ön kısımdan başlayıp arka kısma doğru yassı biçimini alan pankreasın düzensiz olan bu şekli çengele benzetilebilir

Sindirim sistemi ana ve yan organlara sahiptir. Eğer besinlerimiz  o organın içinden geçiyorsa bu organlar ana organ, eğer bir organ aracılığıyla salgılanıp, salgılanan maddeler besinlere dışarıdan ekleniyor ise bu görevi sahip olan organlara da yan organ denilmektedir. Pankreas sindirim sistemine dışarıdan salgı gönderiği için bu organımız sindirim sisteminin yan organlarından biridir. Pankreas hem sindirim enzimleri üretir hem de hormon üretir. Bu yüzden pankreas “karma bez” olarak da adlandırılmaktadır.

Bu yan organın yani pankreasın sindirim sistemindeki görevi;

– Protein, yağ ve karbonhidratların sindirimine yardımcı olan salgılar üretir. Ayrıca bu salgıları da on iki parmak bağırsağına göndererek bu besinlerin kimyasal sindirimine yardımcı olur. Aynı zamanda bunun haricinde de tüm besinlerin kimyasal sindirimin yapmasını sağlayan enzimleri salgılar.
 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir