Hangi Vitaminler Nerede Çözünür

Vitaminler, vücudumuzda oluşan metabolik olayların normal olarak gerçekleşmesi ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmemiz için kesinlikle gereklidir. Besinler aracılığıyla yavaş yavaş alınan bu vitaminler, suda çözünen ve yağda çözünen vitaminler olmak üzere iki kısımda incelenir.

Yağda çözünen vitaminler;

A vitamini: Çok fazla eksikliğine rastlanmasa da, bu durumla karşılaşıldığı zaman sıkça ve çok kolay hastalanma, ciltte kuruma, saçlarda kepek, ağızda yaralar, gece körlüğü, halsizlik, iştahsızlık, diş eti hastalıkları gibi sağlık problemleri görülür.

D vitamini: Eksikliğinde kemiklerin ve dişlerin yapısının bozulmalar görülür. Aynı zamanda kemiklerin gücünü ve sertliğini kaybetmesine neden olur.

 E vitamini: Alınmadığında zamanlarda, kolay yorulma, yaraların geç iyileşmesi, cinsel isteksizlik ve kısırlık ortaya çıkabilir.

K vitamini: Eksikliğinde kanın pıhtılaşması özelliği azalır ve bunun sonucu olarak da diş etlerinde, sindirim sisteminde, idrar yollarında, akciğerlerde ve deride kanamalar meydana gelir.

Suda çözünen vitaminler hangileridir?

B1vitamini: Eksikliğinde depresyon, huzursuzluk, kas güçsüzlüğü, dikkat dağınıklığı, çabuk kızma, ayaklarda karıncalanma, çarpıntı, kabızlık gibi belirtiler görülebilir.

B2 vitamini: Proteinin oluşumu azalır ve bunun sonucu olarak deride yaralar, sinirsel bozukluklar ve göz bozuklukları görülür.

 B3,B4,B5 vitaminleri,

 B6 vitamini: Bu vitamin eksikliği çok nadirdir. Eksikliğinde ise deri ve sindirim sistemi rahatsızlıkları meydana gelir.

B12 vitamini: Eksikliği kansızlığa, iştahsızlığa, ishale, hafif sarılığa ve cilt sorunlarına neden olur.

C vitamini: C vitamini bağışıklık sistemini destekler bunun için eksikliğinde bağışıklık sistemi yeterince çalışmaz ve sıkça rahatsızlanmaya neden olur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir