Kitle İletişim Özgürlüğü Nedir

Kitle İletişim Özgürlüğü Nedir?

Kitle iletişim özgürlüğü, düşüncelerin, olayların, haberlerin ve bilginin kitle iletişim araçları ile serbest bir şekilde ulaşılması ve paylaşılmasıdır.

Kitle iletişim araçlarını gündelik yaşantımızın olmazsa olmazı olarak nitelendirebiliriz. Artık yaşamımızda haberlere ulaşmak ya da olayları takip edebilmek, bir konu üzerine tartışıp fikir yürütmek, neredeyse bütün bilgilere ulaşabilmek kitle iletişim araçları sayesinde mümkün olmaya başlamıştır. Kitle iletişim araçlarının kullanımı belirli kişileri değil tüm toplumu ilgilendiren bir husustur. Kitle iletişim araçlarının kamuoyunda büyük bir rolü vardır. Bu iletişimin belirli bazı kuralları vardır ve bu kurallar herkesi yakından ilgilendirmektedir. Özellikle de çağdaş bir insan kitle iletişim hukukunu yakından takip etmelidir.

Düşüncelerimizi belirtmek bizim hak ve özgürlüklerimiz arasına girer ve bir düşünceyi, bir bilgiyi ya da haberi toplum ile paylaşmak kitle iletişim araçları sayesinde olur. Kitle iletişimin kamuoyundaki payı çok büyüktür. Bu yüzden de demokrasinin vazgeçilmezi olarak görülür. Demokrasi ise toplumun katkısı ve insanların fikirleri ile gelişir. Sonuç olarak da kitle iletişim hukuku ortaya çıkar ve kitle iletişimin anayasa tarafından korunduğu anlaşılır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir