Şiir Ve Düzyazı Arasındaki Farklar Nelerdir

Şiir ve düz yazı arasındaki farklar nelerdir?

Şiir (Nazım) : Duyguları ve düşünceleri, dizelerde belirli uyumu sağlayarak coşkulu bir şekilde aktarmayı sağlayan anlatım biçimine şiir denilmektedir. Bu konuda şiirin en önemli iki unsuru ölçü ve uyaktır.

Düzyazı (Nesir) : Sözcüklerin cümle şeklinde belirli kalıplara aktarılarak anlatılmasına düzyazı denilmektedir. Nesirde bir düşünce ifade edilirken nazıma göre daha detaylı ve kısıtlamalardan uzak şekilde anlatılır.

–Şiir ve düzyazı arasındaki farklar–

  • Şiirde tamamen duygu ön plandadır. Derinlik, ritm, uyum ve ses önemli roller oynamaktadır. Şiir okundu zaman etkileyici olmalıdır. Düzyazıda ise durum tam tersidir. Düzyazıda bunların hiçbirine gerek duyulmaz ve düzyazılar yalnızca bizlere bilgi vermeyi amaçlayan yazılardır.
  • Şiirlerde kelime sayısı düzyazıya göre azdır ancak anlam yükü fazladır. Az kelime ile çok fazla anlam ifade edebilir. Düzyazı ise çok fazla kelimeden oluşur ve gündelik yaşantımızda karşılaştığımız genel durumlar gibidir.
  • Şiiri şiir yapan şeylerden bir tanesi de sıradışı bir yapıya sahip olmasıdır. Şiirdeki tonlama ve vurgular şiirin nasıl okunduğuna dikkat çeker. Düzyazı bu durumun tam tersidir. Sade bir şekilde okunur ve herhangi bir vurgu gerektirmez.
One Response
  1. 3 Kasım 2016

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir