Altının Saflaştırılmasında Kullanılan Yöntemler Nelerdir

Altını saflaştırma işlemini ilk yapanlar Mısırlılar olmuşlardır. Yaklaşık olarak üç bin yıl önce altının saflaştırma işlemi Mısırlılar tarafından yapılabilmekteydi. O zamanlarda başlayan altını saflaştırma işlemi bulunduğumuz dönemde de hala devam etmektedir. İlerleyen teknoloji sayesinde Mısırlıların kullandığı yöntemlerde bazı değişiklikler olsa da o zaman kullanılan yöntemler ile şimdiki yöntemler arasında çok fazla fark yoktur. Altını saflaştırmak için 4 temel yöntem uygulanmaktadır.

1-) Cilalama (Parlatma)= Önce madenin içerisinden çıkan materyal özel bir kabın içine koyularak tazyikli su yardımı ile yıkanır. Bu tazyikli su toprağın kirliliğini temizlemiş olur ve saf altın ortaya çıkar.

2-) Siyanürleme= Madenlerden çıkartılmış olan mineraller, kimyasal bir madde olan siyanür alkalin ile karıştırılıyor.
Bu karışımla meydana karmaşık bir madde çıkıyor. Bu işlemden sonra ortaya çıkan karışımı özel birtakım işlemden geçirerek altın çekilip çıkartılıyor.

3-)  Karışım yöntemi= Madenden çıkarılmış olan bu mineral daha sonra ince ince parçalanıp cıva ile karıştırılıyor. Cıva ile karıştırılan bu mineral, ikinci bir işlemden geçip damıtılıyor ve bu sayede altın elde ediliyor.

4-)  Arıtma yöntemi= Mineraller madenden çıkarıldıktan sonra sülfürik asit, nitrik asit veya klor ile arıtılıp bu arıtmanın sonucunda altın elde ediliyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir