Allah Doğruların Yardımcısıdır Hakkında Kompozisyon

Allah birdir, tektir ve eşi benzeri bulunmaz. Allah tüm kainatı iyisiyle, kötüsüyle, güzeliyle, çirkiniyle mükemmel bir şekilde yaratmıştır. Tüm kainatı yaratan Allah, insanlara nelerin doğru nelerin yanlış olduğunu peygamberler ile ve onlara gönderilen kitaplar ile göstermiştir. İnsanlar da Allah’ın bu emirlerini yerine getirmek mecburiyetindedir. Allah buyurduklarını yapanlar ve yasakladıklarını yapmayanlar doğru yoldadır. Ancak yapma dediklerini yapıp yap dediklerinin yapmayanlar yanlış yola sapmışlardır.

Allah tüm kullarını özenerek yaratmıştır ve her kulunu yaratırken ayırt etmeksizin sevmektedir. Fakat bir kişi Allah’a şirk koşuyor ise ve onun yapma dediklerini yapıyorsa o kişi günahkardır ve  Allah o kulunu diğer kullarından ayrı bir kefene koyar. Kişi haram ekmek yemiyorsa, insanlara yalan söyleyip onları aldatmıyorsa ve Allah’ın dediklerini yerine getiriyorsa doğru yolda demektir.

Doğru yolu bulmuş insan o yoldan bir daha sapmamalıdır. Çünkü Allah, doğru söyleyen, iyilik yapan, yardımsever kullarını daha çok sever ve onların başlarına herhangi bir kötülük gelmesini engeller.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir