Ülkemizdeki Ulaşım Sorunları Nelerdir

Ulaştırma, insanların ve eşyaların faydalı olmak için veya daha fazla fayda sağlayabilmek için yer değiştirmesi olayıdır. İnsanlar ulaştırma kavramını sadece yol yapmak, taşıt satın almak ve bunun gibi şeylerle tanımlandığını düşünüyorlar. Ulaştırma bu bütün tanımları ele aldığı zaman insanların ve eşyaların yer değiştirmelerini sağlamak için altyapıyı ve taşıtları en iyi şekilde kullanmaktır. Ulaştırma genel olarak beş sistemden oluşur:

1-) Karayolları

2-) Havayolları

3-) Denizyolları

4-) Demiryolları

5-) Boru hatları

Ülkemizde Ulaşım Sorunları

Ülkemizde yaşanmakta olan ulaşım sorunları, ulaşım türlerinin ağ taşıt filosu işletme ögelerinin yetersizlikleri, eş güdümsüz taşımacılık ve denetim yetersizlikleridir.

Ülkemizde denizyolu, demiryolu ve boru hattı gibi ulaştırma alt sistemlerinin yeterli olmaması nedeniyle, bu ulaşımı tercih etmek isteyenler karayolu ulaşımına ağırlık vermektedir. Şehir içi ve şehirler arasında karayollarının yolcu ve yük ulaşımı oranı % 90’ların üstüne çıkar. Bu fazlalık eksikliklere, trafik denetimi yetersiz olmasına, her yıl binlerce can ve mal kaybıyla sonuçlanan trafik kazalarına ve gitgide aşırı şekilde artan çevre kirliliğine yol açmaktadır.

Bireysel amaçlarını önde tutarak yapılan ulaşım çalışmaları bilgi, deneyim eksikliği ve plansız uygulamaların ortaya çıkmasına neden olur. Bunun gibi ulaşımdan dolayı kaynaklanan sorunlar, hem kamuyu hem de özel sektörlerini etkilemektedir.

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir