Proteinlerin Vücudumuz İçin Sağladığı Başlıca Yararlar Nelerdir

Vücudumuzun en küçük yapı taşları olan hücrelerin ana maddesi proteinlerdir. Canlılığın olmazsa olmazıdır. Hücrelerde meydana gelen tüm biyolojik faaliyetlerde görev alırlar.

Proteinler vücudumuzda bir çok fonksiyonun gerçekleşmesini sağlar. Proteinlerin vücudumuz için sağladığı başlıca yararlar;

1-) Doku ve organların yapımı ve onarımı faaliyetlerinin yanı sıra, özellikle çocuklarda büyüme ve gelişme için oldukça önemlidir.

2-) Hastalanmamıza neden olan enfeksiyonlarla savaşan antikorları üretir..

3-) Hücre içinde ve hücre dışında buluna sıvıların ozmotik dengede sabit olarak tutulmasını sağlar.

4-) Beden fonksiyonlarının yanı sıra, sinirlerin ve kasların çalışmalarını koordine eden hormonlar ve enzimler için gereklidir.

Bazı aminoasitler vücutta üretilmediği için mutlaka dışarıdan alınması gerekmektedir. Aynı zamanda bu alınan proteinler vücutta depo edilemediği için devamlı alımı şarttır. Vücudumuzun günlük enerjinin yaklaşık olarak 10-15’ini proteinden karşılamalıdır. Besin grupların da ayırt etmeden tüketen bir insanın günlük protein ihtiyacı, kilosu başına 1 gram olarak hesaplanmıştır Yani örnek verecek olursak sağlıklı ve dengeli beslenen 60 kilo olan bir insan, günde 60 gram protein tüketmelidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir