Akraba Evliliğinin Sakıncaları Nelerdir

Akraba evlilikleri ülkemizde geçmiş yıllarda daha çok görülse de günümüzde de hala etkinliğini göstermektedir. İnsanların daha bilinçli üreyebilmeleri için akraba evliliklerinden uzak durmaları gerekir. Aksi taktirde bu evliliklerin sonucunda dünyaya gelen bireyde ve annede birçok sorun ortaya çıkabilmektedir.

Aynı genleri taşıyan iki kişinin evlenmesi sonucu doğacak çocuk büyük olasılıkla sakat olarak dünyaya gelmektedir. Bunun nedeni ise genler arasında ki uyuşmazlıktan kaynaklanmaktadır. Bunun dışında evlenecek olan anne ve baba aynı sülaleden geldikleri için aynı genleri taşırlar ve bu durum sonucunda ise sülaledeki genetik hastalıkların çoğu yeni doğacak çocuk üzerinde daha fazla görülecektir.

Akraba evliliklerinde yalnızca çocuk değil aynı zamanda anne de zarar görmektedir. Anne, hamilelik dönemi boyunca normalden çok daha fazla kanama geçirmektedir. Kanamaların dışında annenin düşük yapma olasılığı da yine normal bir hamileliğe göre çok daha fazladır.

Anne ve babanın çocuğa aktardığı genetik hastalıklar o çocuğu etkilediği gibi ileride o çocuğun çocuklarını da etkilemektedir. Bu şekilde aynı rahatsızlıklar o çocukta da ortaya çıkacaktır.

Akraba evliliğinde normal evliliklere göre çok daha fazla hastalık görülme riski vardır. Çünkü insanlar ataları boyunca aynı genleri taşımaktadırlar. Böylelikle normal evliliklere göre akraba evliliklerinde iki aynı gene sahip bireylerin çocukları o genlerdeki hastalığı daha kolay taşıyabilmektedir.

Bunların haricinde akraba evlilikleri insanların sosyal çevresini de olumsuz etkileyebilir. Akraba evlilikleri bazılarına göre normal sayılsa da çoğu insan bu evliliklerin olmasına karşıdır.

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir