Böbreklerimizin Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz

1. Bol miktarda sıvı tüketin= Gün içerisinde 1.5 – 2 litre su tüketimi kronik böbrek rahatsızlığının ilerleme riskini azaltır.

2. Sağlıklı beslenmeye özen gösterin= Kronik böbrek rahatsızlığı olan hastaların sağlıklı beslenerek rahatsızlığının ilerlemesini önleyebiliyor. Beslenmedeki tercihinizi taze yiyeceklerden yana kullanın ve konserveleri mutlaka sudan geçirerek tüketin.

3. Sigara tüketmeyin= Böbreklerde kan akışında azalmaya neden olduğu için sigara tüketilmemelidir. Eğer kan akışı azalırsa böbrekler yeterince süzme yapamayacağı için, atılması gereken maddelerin vücutta birikimine neden olur.

4. Sürekli hareket halinde olun= Günde en fazla bir saat yürüyüş, tempolu koşu veya bisiklet sürmek gibi egzersizler yapmalısınız. Bu sayede gün boyunca dinç kalıp aynı zamanda da fazla kilolarınızdan da kurtulmuş olursunuz. Günde yaptığınız bir saatlik spor, böbreklerde hasara yol açabilecek diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıkların ilerlemesini durdurur.

5. Düzenli olarak kan şekerinizi kontrol edin= Diyet yaparak, uygun egzersiz programına uyarak ve uygun ilaç tedavisi ile kan şekeri ve kan basıncı düzenleyerek normale döndürür. Mutlaka yılda en az bir kez kan şekeri ölçümü yaptırın. Aynı zamanda kan basıncını olumsuz etkileyen tuzun kısıtlaması böbreklerin zarar görmesini önlenebilir.

6. Doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmayın= Kullanılan bazı ağrı kesicilerin dozu böbrek hasarına neden olabilir.

7. Böbrek fonksiyonlarınızı yılda en az bir kere kontrol ettirin= Kilo fazlalığı olan, diyabetik, hipertansif ve ailesinde böbrek rahatsızlığı olan kişiler doktora  giderek böbrek fonksiyonlarını yılda en bir kez kontrol ettirmelidir.

 

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir