Kitapsız Hayat Kör Sağır Dilsiz Yaşamaktır Kompozisyon

Kitaplar insanlar için oldukça yararlı, onların hayatını zenginleştiren etkenler arasında yer alır. Bir insana kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için çevresindeki insanların da kitap okuması gerekmektedir. Çünkü bu alışkanlığa sahip olan bir insan bilgi ve kelime dağarcığını sürekli bir şekilde artacaktır.

Kitap okuyan insanlar kelime dağarcığı artacağı gibi genel kültür düzeyi de okumasına bağlı olarak artar. Kitaplar bizlere bilmediğimiz ve görmediğimiz şeyler hakkında da bilgi sağlar. Kitap okuyarak kelimeleri ifade edebilme yeteneğimiz de artık olur. Toplumda da kitap okuyup okumayan insanlar kolaylıkla anlaşılır. Çünkü o tür insanlar kendilerini çok fazla ifade edemezler ve sürekli çevresiyle iletişim sorunu yaşar. Atasözünde de denildiği gibi Kitap okuma alışkanlığına sahip olmayan insanlar kör, sağır, dilsiz gibidirler.

Bu yüzden kitap okuma alışkanlığımızın oluşması kör, sağır ve dilsiz olmamamız için oldukça önemlidir. Kitap okuma alışkanlığını çocuk yaşlarda kazanırsak yaşadığımız süre zarfı boyunca kitaplar elimizden düşmez.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir