Biyoloji Biliminin Çevresel Sorunlara Getirdiği Katkılar Nelerdir

Biyoloji biliminin çevresel sorunlara getirdiği katkılar;

1-) Denizlerimizin, göllerimizin ve sulak olan tüm bölgelerin kirlenmesini engellemek amaçlı çalışmalar yapmaktadır.

2-) Ormanların ve otlak alanlara zarar verilmemesi ve erozyon olaylarının önlenmesi için bir takım çözümler üretmektedirler.

3-) İnsanların bilinçsiz bir şekilde küresel ısınma ve sera etkisi gibi doğaya zarar verecek olayları azaltmak adına çalışmalar yapmaktadırlar.

4-) Biyolojik açıdan zenginlik sayılan hayvanları ve kültür bitkilerini iyileştirme çalışmaları ve üretimin arttırılması için gerekli çalışmaların yapılmasını sağlamak.

5-) Akraba evlilikleri sonucu ve diğer nedenlerden dolayı oluşan kalıtsal hastalıkların engellenmesi açısından çalışmalar sürdürülmektedir.

6-) Canlı türlerinde yaşanan kayıplar biyolojik çeşitliliğin giderek azalmasına ve doğal düzenin bozulmasına neden oluyor. Biyoloji bilimi de bu olayları önlemeye çalışmaktadır.

7-) Nüfus artışının hızlı ve bilinçsiz bir şekilde artması sonucunda zarar gören doğal kaynakların onarılmasına yönelik çalışmalar yapmaktadır.

😎 Çevre kirliliğinden ve erozyon olaylarından dolayı gerçekleştirilen göçler nedeniyle bozulan sosyal dengenin tekrar sağlanması için çalışmalar yapılmaktadır.

9-) Grip aşısının bulunması sayesinde birçok çocuğun ve yaşlının grip hastalığına karşı direnci artmıştır.

10-) İlaçların neden olduğu yan etkilere karşı rekombinant DNA adı verilen bir teknik ile azda olsa engel olunmaya çalışılmıştır.

11-) Endüstriyel ve evsel atıklarda mevcut olan bakır, uranyum, cıva ve kobalt gibi maddeleri ortadan kaldırmak için özel yöntemlerde üremiş bakterileri, algleri ve mantarları kullanmışlardır.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir