Çocuk Hakları İle İlgili Kompozisyon

Tüm dünya çocuklarının doğdukları andan itibaren sahip oldukları bir takım haklar vardır. Bunlardan bazıları eğitim, sağlık ve barınma gibi haklardır.

Bu haklar arasında çocukların en önemli haklarından biri eğitim hakkıdır. 21. yüzyılda yaşıyor olsak da günümüzde birçok çocuk onlardan daha büyük olan insanların bir takım nedenlerinden ötürü eğitimden yoksun kalıyor. Okula gidip yaşıtları gibi ders çalışmak yerine yaşlarından büyük işler yapmak zorunda kalıyorlar. Bu çocukların çoğunun sahip oldukları eğitim hakları hesap sorulmadan elinden alınıyor. En acı tarafı ise ailelerin bu duruma daha da destek çıkmaları oluyor. Genellikle doğu bölgesindeki kız çocukları okutulmayıp küçük yaşlarda evlendiriliyorlar. Ama ne yazık ki hiç kimse bu konu hakkında bir şeyler yapmıyor. O zaman çocuklara doğuştan itibaren tanınan bu haklar neden var diye sorgulamak geliyor insanın içinden.  Ayrıca çocuklarımıza dili, dini, ırkı ve cinsiyeti yüzünden ayrım yapmamamız gerekmektedir.

Kısacası çocuklarımız sahip oldukları bu hakların farkında değiller ve bizlerde bu konuda sessiz kalıyoruz. Yapmamız gereken çocuklarımızı bu konuda bilinçlendirip haklarına sahip çıkmaları ve özen göstermeleri için elimizden gelen desteği onlara sağlamalıyız.

 

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir