Kurban Bayramı Hakkında Kompozisyon

Kurban Bayramı Hakkında Kompozisyon

İslam aleminde toplam iki tane dini bayram bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Kurban Bayramı, diğeri ise Ramazan Bayramıdır. Bu tür bayramlar insanları birbirlerine daha da yaklaştırır ve küsleri barıştırır. Dini bayramlarımızı koruyup, geleneklerimize, örf ve adetlerimize devam ettiğimiz sürece dini inancımız azalmaz ve bu gelenek ve göreneklerimizi ileriye taşımış oluruz. Kurban Bayramında Allah’a yakın olabilmek ve Allah’ın emrini yerine getirmek için bazı büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar Allah rızası için kurban edilmektedir.

Kurban Bayramının ilk günü, sabah erken saatlerde erkekler  bayram namazını kılıp ibadetlerini yerine getirmek için camiye giderler. Bayram namazlarının önemi Allah katında çok daha fazladır. Daha sonra namazın sona ermesi ile birlikte insanlar kurban kesme işlemlerini usulüne uygun ve dinin emrettiği şekilde gerçekleştirirler. Kesilen bu kurban etinin üçte birlik kısmı yakın akrabalara, üçte birlik diğer kısmı fakirlere ve et alacak durumu olmayanlara, diğer üçte birlik kısmı ise kesen kişilerin kendilerine paylaştırılır. Etler dağıtıldıktan sonra bayram ziyaretleri başlar ve akrabalar, eş, dost ziyaret edilip bayramları kutlanır.

Kurban Bayramında insanlar birbirlerine hem maddi hem de manevi yönden yakın olurlar. Bu tür bayramlar bir ülke için çok önemlidir. Çünkü bu bayramlarda yardımlaşma ve dayanışma en üst safhadadır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir