Tarih Şuuru Toplumsal Hafıza Türk Tarih Kurumu Kavramları Size Neleri Çağrıştırıyor

Tarih şuuru toplumsal hafıza Türk tarih kurumu kavramları size neleri çağrıştırıyor?

Türk Şuuru= Tarih şuuru ya da tarih bilinci, tarihimizi en doğru bir şekilde bilmesi demektir. İnsanların kendi tarihlerinde olup bitenleri anlayıp farkına varmasıdır. Her insanın bir geçmişi vardır ve bu geçmişi bilmek bizi ileriye götürür. Aslında bir geçmişe sahip olduğumuzu bilmek tarih şuurudur. İnsanın kendisini tarihsel bir varlıkmış gibi görmesi tarih şuuru ile alakalıdır.

Toplumsal Hafıza= Toplumsal hafıza dediğimiz şey kimlik ve kültür ile alakalıdır. Kişilerin hafızaları ne kadar önemli ise toplumların hafızaları da o derece önem taşır. Toplum bireylere göre daha geniş ve önemli bir yapıdır. Toplumsal hafızanın korunması çok önemlidir. Toplumsal hafıza korunduğu takdirde o toplum ayakta kalarak varlığına devam edecektir ve durmadan ileriye gidecektir. Eğer ki bir toplum, hafızasını kaybederse kimliğini kaybetmiş olur. Kimliğini kaybeden bir toplum ise varlığını yitirmiş olacaktır.

Türk Tarih Kurumu= Türk Tarihini araştırmak ve incelemekle görevli olan bir kurumdur. Elde ettiği bilgileri yayımlamakla yükümlüdür. 15 Nisan 1931 tarihinde kurulmuştur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir