Türklerin Kullandığı Takvimler Nelerdir

Türklerin kullandığı takvimler

-12 Hayvanlı Türk Takvimi

Türklerin kendi icat ettikleri bu takvim, İslamiyete geçmeden önce Türklerin kullandığı takvimler arasında yer almaktadır. Bu takvim Güneşe göre tasarlandı ve Güneş yılı baz alınarak yapıldı. Bu takvimde her bir yıl bir hayvan isminden oluşmaktaydı ve bu takvimde toplam 12 hayvan bulunmaktaydı. Bu takvim her 12 senede bir değişmekteydi.

-Hicri Takvim

Bu takvim Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göç ettiği sırada yani hicret yaptığı zaman kullanılmaya başlanılmıştır.Yani  bu takvimin başlangıç tarihi şuan kullandığımız Miladi Takvime göre 622 senesidir. Hicri Takvim Ay esaslı yapılmıştır. Ay Dünya’nın etrafında 12 kez dönerek 1 yıllık süreyi oluşturmaktadır. Türklerin, İslamiyeti kabul ettikten sonra kullandıkları takvim Hicri Takvimdir. Hz.Ömer döneminde 12 Hayvanlı Takvim bırakılıp Hicri Takvim kullanılmaya başlanılmıştır.

-Celali Takvim

Bu takvimin yapımına başlanması Melikşah’ın isteği doğrultusunda olmuştur ve Ömer Hayyam bu takvimin yapımına başkanlık etmiş  Nizamülmülk ise bu takvimi yapmıştır. Takvimin yapılmasını isteyen Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah, bu takvimi yalnızca kendi döneminde kullanmıştır. Güneş yılı esas alınarak hazırlanan bu takvim Melikşah öldükten sonra bir daha kullanılmamıştır.

-Rumi Takvim

Bu takvim de Güneş yılı baz alınarak yapılmış bir Osmanlı takvimidir. Bu takvimin kullanıldığı tek yer Maliyedir ve Maliye Takvimi olarak da bilinmektedir.

-Miladi Takvim

Güneş yılı esas alınarak hesaplanmıştır ve Hz.İsa’nın doğumu başlangıç olarak kabul edilir. Atatürk’ün yapmış olduğu bir devrim ile 1926 yılından itibaren bu takvimi kullanmaktayız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir