Çalışma Ve Başarı Arasındaki İlişki Nedir

Çalışma ve başarı arasındaki ilişki nedir?

Çalışmak, bir işi gerçekleştirirken sıkıntı çekmek, o işin güçlüklerine karşı göğsü germek, yorulup emek harcamak ve uğraşıp didinmektir. Başarılı olmak ise bu uğraş ve çaba sonucunda gerçekleştirdiğimiz bu emeğin bize olumlu bir şekilde geri dönmesidir. Çalışmalarımız sonucunda olumlu yanıt alıyorsa başarılı olmuşuz demektir.

Geçmiş zamanlarda atalarımızın söylediği ”İşleyen demir, pas tutmaz” sözü tam da çalışıp başarılı olma konusuna örnek bir sözdür. Bu ülke vatandaşı olarak ülkemiz ve de kendimiz adına yararlı işler yapmalıyız. Evde oturup saatlerce televizyondaki dizileri takip ederek, sokaklarda veya kahvelerde boş boş oturarak, kendimizi eğlenceye vererek yanı kısacası bu tür olaylarla meşgul olarak başarıyı sağlayamayız. Bu yüzden çalışmaya daha çok, gezmeye ve eğlenmeye daha az vakit ayırmalıyız.

Çalışma ve başarılı olma arasındaki ilişki de bu şekildedir. Başarı çalışmanın içinden doğar. Eğer bir insan başarılı olmak istiyorsa mutlaka o iş içi bir emek bir çalışma sarf etmesi gerekir. Çalışmadan başarılı olmakta beklenemez.

 

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir