Destek Ve Hareket Sistemi Hastalıkları Nelerdir

Destek ve hareket sistemi hastalıkları nelerdir ?

Vücutta destekliği sağlayan, vücudu koruyan ve kaslara bağlı olup hareket etmemizi sağlayan yapıya iskelet denir. İskelet sistemimize veya onu oluşturan yapılara zarar verecek hastalıklar;

– Raşitizm: Çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır. D vitamini eksikliği sonucunda meydana gelir.

– Osteomalizi: Bu rahatsızlıkta yetişkinlerde görülür. Aynı şekilde D vitamini eksikliği sonucunda oluşan bir kemik erimesi hastalığıdır.

– Romatizma: Sürekli hareketsiz kalan bir insanda eklem yerlerinde kireçlenmeler görülür. Bununla birlikte kireçlenmelerin olduğu bölgelerde ağrılar meydana gelir.

– Kırıklar: Kemiklerin üzerine ya da diğer dokulara etkisi olan darbeler ve çarpmalar sonrasında kemik dokusu bütünlüğünün bozulması olayıdır. Dokuların zayıflaması sonucu olarak kendi kendine meydana gelen kırıklar da görülebilmektedir. İyileşme özelliği gösterdiği için hastalıktan çok rahatsızlık olarak da geçebilir.

– Kemik İltihapları: Kemik dokusunu etkileyen bu iltihaplanmalar kimyasal kaynaklı, mikrobik ya da asalaklara bağlı olarak gerçekleşebilir. Tedavisi genel olarak alçı uygulanması veya antibiyotik kullanılması olarak yapılır.

– Kemiklerde Ur Hastalıkları: Bu hastalık kemik dokusundan veya başka bir organdan oluşan bir metastazdan da kaynaklanabilir. Kemik dokusundan oluşmuş olan osteosarkom genellikle çocukların ve gençlerin bacak kemiklerinde görülür. Organlardan kaynaklanan kanser ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar.

– Eklem Hastalıkları: Bu hastalıklarına örnek burkulmalar ve çıkıklar verilebilir. Bunlar dışında yeni doğan bebeklerde doğuştan kalça çıkığı olarak bilinen durumlarda görülebilir. Diğer eklem hastalıkları ise eklem kıkırdağının tahrip olması (artroz) ve eklem boşluğunu kaplayan dokunun iltihaplanması (artrit) dır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir