10 Kasım İle İlgili Kompozisyon

Her vatanın bu zamanlara gelmesini sağlayan yüce kahramanları vardır. Bizim vatanımızın da bu günlere gelmesini sağlayan ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’tür. Ne acıdır ki bu yüce insanı 10 Kasım 1938 yılında saat dokuzu beş geçe kaybettik. Önderimizi kaybettiğimiz bu gün ülkemiz ve milletimizin en büyük yaslarından biridir. 1938 yılından günümüze kadar her 10 Kasım günü Ata’mızı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Atatürk’ün yolunda ilerleyip ilerlemediğimizi sadece 10 Kasım günü sorgulamamalıyız. Atamız sadece o gün aklımıza gelmemeli. Bizler atamızın vasiyetlerine onun arzuladığı, gerçekleştirmek istediği şeylere her zaman sahip çıkmalıyız. Atatürk’ü anlamak istiyorsak eğer onun benimsediği düşünceleri uygulamamız gerekmektedir. Türk milletinin bu günlere gelmesini sağlayan ona liderlik eden Atatürk, ulusumuzun tutsak olarak yaşayamayacağını bilerek öncülük edip ülkemizi mucizevi bir şekilde bağımsızlığına kavuşturmuştur. Atatürk’ün gerçekleştirdiği devrimler günümüzde halen daha bir çok ülkede temsil olarak sayılır. Bağımsızlığını henüz daha kazanamamış bir çok ülkeye Atatürk’ün bu devrimleri, örnek olmuştur. Bu olaylara bakarak Atatürk  uluslararası bir düzeyde dünya görüşüne sahip olduğu görülüyor.

Bizim yani her Türk vatandaşının görevi; Atatürk’ü sadece 10 Kasım günü değil her an onun gerçekleştirdiği düşüncelerini, ilkelerini devrimlerini, saygınlığını anmak ve sonraki nesillere anlamaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir