29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kompozisyon

Cumhuriyet halkın kendi kendini yönetmesi anlamına gelmektedir. Günlük hayatımızda özgür bir şekilde gezip dolaşmak, istediğimiz giysileri giymek, dilediğimiz gibi yaşamak cumhuriyet sayesinde olur.  Cumhuriyet demek özgürlük, hürriyet demektir. İnsanların cumhuriyet sayesinde seçme özgürlükleri ortaya çıkar. Cumhuriyet halkın iradesindedir ve halk devletin başına gelecek olan bir partiyi ya da kişiyi cumhuriyet yönetimi altında özgürce seçebilir.

Halkın birlik ve beraberlik içinde huzurlu, mutlu ve kardeşçe yaşamasını sağlar cumhuriyet. Cumhuriyet her zaman ileriye gitmek demektir. Ülkemizin de ileriye doğru gitmesini sağlayan en büyük etmen cumhuriyettir. Atatürk ”Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözü ile cumhuriyet ve halk arasındaki ilişkiyi vurgulamıştır. Yurdumuz cumhuriyet ile 29 Ekim 1923 tarihinde tanışmış ve o günden beri rejimi sürdürmüştür. Devletimizin ismi de Cumhuriyetin ilanı ile birlikte, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak değiştirilmiş ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk olmuştur.Cumhuriyet, topraklarımızda var olmadan önce topraklarımız Osmanlı İmparatorluğunun yönetimi altındaki bir sistem ile yönetilmekte idik. Daha sonra devletin kötüye gitmesi ile birlikte ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve cesur insanlarımızın mücadele ettiği kurtuluş savaşı kazanılmış ve sonrasında Cumhuriyetin ilanı gerçekleşmiştir. Cumhuriyetin temeli eşitliktir ve Türk halkı cumhuriyetin ilk kurulduğu günden bu yana bu rejimi savunmuş ve arkasında durmuştur.

Yaşadığımız dünyada toplum içerisinde haksızlıklarla, adaletsizliklerle ve olumsuz davranışlar ile karşılaşmaktayız. Bu durum sonucunda ise bu haksızlıklara boyun eğmemek için mücadele gösteririz ve bu tür hareketleri yok etmeye çalışırız. İşte bizim bu davranışımız cumhuriyetin hala dimdik ayakta olduğunu göstermektedir. Cumhuriyete sahip çıkmak istiyorsak mücadelemizi sonuna kadar sürdürmemiz gerekmektedir. Her yıl 29 Ekim günü Cumhuriyet Bayramı tüm yurt genelinde neşeli bir şekilde kutlamaktadır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir