Cumhuriyet İle İlgili Kompozisyon

cumhuriyet ile ilgili kompozisyon

Cumhuriyet halkın kendi kendini yönetmesi anlamına gelmektedir. Cumhuriyet demek özgürlük, hürriyet demektir. İnsanların cumhuriyet sayesinde seçme özgürlükleri ortaya çıkar. Cumhuriyet halkın iradesindedir ve halk devletin başına gelecek olan bir partiyi ya da kişiyi cumhuriyet yönetimi altında özgürce seçebilir.

Bir çağdaşlık göstergesi olan cumhuriyet aynı zamanda erdemdir. Halkın birlik ve beraberlik içinde huzurlu, mutlu ve kardeşçe yaşamasını sağlar cumhuriyet. Cumhuriyet her zaman ileriye gitmek demektir. Ülkemizin de ileriye doğru gitmesini sağlayan en büyük etmen cumhuriyettir. Yurdumuz cumhuriyet ile 29 Ekim 1923 tarihinde tanışmış ve o günden beri rejimi sürdürmüştür. Cumhuriyet, topraklarımızda var olmadan önce topraklarımız Osmanlı İmparatorluğunun yönetimi altındaki bir sistem ile yönetilmekte idik. Ancak ülke kötüye gitmeye başlamış ve  ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve cesur insanlarımızın mücadele ettiği kurtuluş savaşı kazanılarak Cumhuriyetin ilanı gerçekleşmiştir. Cumhuriyetin dünya çapında yayılması Fransız devriminden sonra başlamıştır. Cumhuriyetin temeli eşitliktir ve Türk halkı cumhuriyetin ilk kurulduğu günden bu yana bu rejimi savunmuş ve arkasında durmuştur.

Günlük yaşantımızda toplum içerisinde haksızlıklarla, adaletsizliklerle ve olumsuz davranışlar ile karşılaşmaktayız. Bu durum sonucunda ise bu haksızlıklara boyun eğmemek için mücadele gösteririz ve bu tür hareketleri yok etmeye çalışırız. İşte bizim bu davranışımız cumhuriyetin hala dimdik ayakta olduğunu göstermektedir. Cumhuriyete sahip çıkmak istiyorsak mücadelemizi sonuna kadar sürdürmemiz gerekmektedir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir