Cumhuriyet Konulu Kompozisyon

Demokratik yönetim biçimleri arasında en iyisi olarak gösterilir cumhuriyet. Cumhuriyet demek özgürlük, hürriyet demektir. İnsanların cumhuriyet sayesinde seçme özgürlükleri ortaya çıkar. Cumhuriyet halkın iradesindedir ve halk devletin başına gelecek olan bir partiyi ya da kişiyi cumhuriyet yönetimi altında özgürce seçebilir. Cumhuriyetin ilkeleri halkın refahı için vardır ve bu ilkeler ile devletin başında bulan kişi ya da partiler kontrol altında tutulmaktadır.

Bir çağdaşlık göstergesi olan cumhuriyet aynı zamanda erdemdir. Halkın birlik ve beraberlik içinde huzurlu, mutlu ve kardeşçe yaşamasını sağlar cumhuriyet. Cumhuriyet her zaman ileriye gitmek demektir. Ülkemizin de ileriye doğru gitmesini sağlayan en büyük etmen cumhuriyettir. Yurdumuz cumhuriyet ile 29 Ekim 1923 tarihinde tanışmış ve o günden beri rejimi sürdürmüştür. C Cumhuriyetin dünya çapında yayılması Fransız devriminden sonra başlamıştır. Cumhuriyetin temeli eşitliktir ve Türk halkı cumhuriyetin ilk kurulduğu günden bu yana bu rejimi savunmuş ve arkasında durmuştur. Bu rejime karşı çıkan bazı farklı rejimler olsa da Türk milleti her zaman ulu önder Atatürk’ün izinden gitmiş ve cumhuriyete sahip çıkmıştır.

Günlük yaşantımızda toplum içerisinde haksızlıklarla, adaletsizliklerle ve olumsuz davranışlar ile karşılaşmaktayız. Bu durum sonucunda ise bu haksızlıklara boyun eğmemek için mücadele gösteririz ve bu tür hareketleri yok etmeye çalışırız. İşte bizim bu davranışımız cumhuriyetin hala dimdik ayakta olduğunu göstermektedir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir