Diş Sağlığı İçin Ne Yapmalıyız

Ağzınız hijyen bakımından kötü durumdaysa, beraberinde birçok hastalık doğurur. Dişlerde iltihap olması o iltihabın bütün vücuda yayılabileceği anlamına gelir. Hijyene dikkat edilmediği zaman böbrek ve karaciğer sorunları, diş ve diş eti rahatsızlığı, kalp sorunları ve ayrıca kansere kadar gidebilecek şekilde vücut zarar görür. Sağıklı dişlere sahip olmak için önerileri dikkate alıp uygularsak bu tür rahatsızlıklara mahal vermemiş oluruz.

Dişlerimizi korumak için yapmamız gerekenler;

1-) Diş çürümelerinin çoğunun oluşumuaylar sürer. Dişleriniz ağrıdığı zaman hekimine gitmek doğru değildir. Yılda en az iki kez diş hekimine gidilmesi gerekmektedir.

2-) Çocuk yaştaki beslenme alışkanlığı diş sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fosfor, kalsiyum ve flor mineralleri yeterince alınması gerekmektedir. Aynı zamanda dişeti diş sağlığı ve sağlamlığı için A, C ve D vitaminleri içeren besinler tüketmeliyiz.

3-) Zararlı olduğunu düşünüp havuç, elma gibi yiyecekleri tüketmekten kaçınmamalıyız.

4-) Tatlı içeren yiyecekleri tükettikten sonra ağız bol suyla çalkalanmalıdır. Asitli kola, gazoz gibi içecekleri tüketmekten kaçınmalıdır.

5-) Dişlerimizi yemeklerden sonra ve yatmadan önce düzgün fırçalama tekniğine uygun olarak fırçalanmalıdır.

6-) Diş aralarını kürdan yardımı ile değil diş ipi kullanarak temizlemeliyiz.

7-) Fındık, ceviz gibi sert kabuklu şeyler dişlerimizle kırmamalıyız.

😎 Çok soğuk veya çok sıcak yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durulmalıdır.

9-) 2 yaşından sonra çocuklara yalancı meme veya biberon kullandırılmamalıdır.

10-) Diş hekiminiz gerekli görmediği sürece diş çektirilmemelidir.

11-) Uyurken ağzın  açık olması dişlere zararlıdır ve bu yüzden  bu şekilde uyumaya sebep olan burunda oluşan tıkanıklık veya başka bir sorun olup olmadığını araştırılarak tespit edilmelidir.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir