Gribin Ortraya Çıkmasını Etkileyen Nedenler

Solunum sisteminde ani bir şekilde enfeksiyon oluşması hastalığına grip denir. Bu hastalığın en belirgin belirtileri ani olarak gelişen baş ağrıları, halsizlik, kas ağrıları ve ateş şeklindedir.

Grip Hastalığının Oluşma Nedenleri:

Grip hastalığına neden olan virüs türünün özelliklerine göre üç tipe ayrılır. Grip hastalığının etkeni “RNA” grubunun “İnfluenza ” adlı virüsüdür. A, B ve C harfleriyle tanımlanırlar. Genel olarak virüsler ”İnfluenza A”, ”İnfluenza B” ve ”İnfluenza C” olarak bilinirler.

İnfluenza A virüsü nedeniyle oluşan grip genel olarak kış aylarında kendini belli eder. Toplum sağlığını tehdit eder ve büyük salgınlara neden olan en önemli virüs türüdür. Genellikle A tipi virüsler hastalığa neden olduğu düşünüldüğü için  B tipi virüsler yalnızca yerel salgınlar yaratma özelliği gösterir. C tipi ise bu virüsler yanında daha az öneme sahiptir. Grip hastalığının bu denli yaygın olmasının nedeni hem virüsün kolay bulaşabilmesi, hem de vücudun bağışıklık sistemini hazırlıksız bir şekilde yakalayan antijen yapısındaki değişikliğe bağlıdır. Hastalığa neden olan grip virüslerinin temel özelliği, belirli ve değişmez bir yapıya sahip olmamalarıdır.  Kısacası vücutlarına giren virüsleri etkisiz hale getirebilecek uygun antikoru bulunmayan kişiler grip hastalığına yakalanmaları oldukça kolaylaşır.

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir