Marmara bölgesinin önemli kültürel ögeleri nelerdir?

Marmara bölgesinin önemli kültürel ögeleri nelerdir?

Ülkemizin dört bir yanında kültürel zenginlikler varlıklarını göstermektedir. Geçmiş yıllardan beri farklı insanların yaşamış olduğu topraklarımız birçok kültürü içinde barındırmaktadır. Yurdumuzun tüm bölgelerinin birbirinden farklı kültürel özellikleri bulunmaktadır. Marmara Bölgesi’de bu kültürel ögeleri içerisinde bulunduran bir bölgemizdir.

Hem Marmara Denizine hem de Karadeniz’e kıyısı olan Balıkesir ilimiz kültürel açıdan oldukça zengindir. Bu ilimizde kültürel ve tarihi açıdan pek çok ada yer almaktadır. Ayrıca doğal güzellikleri de göz ardı edilemeyen Balıkesir, turizm açısından oldukça elverişli bir yerdir.

Milattan öncesine kadar dayanan bir geçmişi olan ve onlarca medeniyeti topraklarında barındıran, bu sayede pek çok kültürel özelliği bulunan bir diğer ilimiz ise Bursa’dır. Bursa topraklarında yaşamış olan medeniyetlerin dinleri farklı olduğundan dolayı kültürel açıdan çok farklı eserler ortaya çıkmıştır.

Çanakkale ülkemizin önemli illerinden bir tanesidir. Geçmiş yıllarda burada yaşanmış olan savaşlardaki mücadele ve direniş asla unutulacak gibi değildir. Çanakkale’de anıtlar, mezarlar ve şehitlikler önemli bir role sahiptir. Savaşa ait onlarca yer hala eskisi gibi durmaktadır.

Marmara Bölgesinin hatta Türkiye’nin önemli şehirleri arasında yer alan İstanbul, başkentler başkenti olarak bilinmektedir. Geçmişte hem Osmanlı Devleti hem de Roma İmparatorluğu İstanbul’da yaşamış ve bu şehir için çok fazla mücadele etmişlerdir. O dönemlerde yapılmış olan camiler, kiliseler, köprüler, çeşmeler, surlar ve hisarlar gibi çok fazla değişik kültürel özelliği içinde barındırmaktadır.

Marmara Bölgesinde yer alan diğer illerinde geçmişten günümüze kadar varlığını sürdürebilen çokça kültürel özellikleri bulunmaktadır ve bu özellikler çoğunlukla Osmanlı ve Bizans İmparatorluklarından kalmıştır. Edirne, Tekirdağ, Kırklareli başta olmak üzere Çanakkale de dahil bu illerin şiveleri ve alkole olan ilgileri geçmişten beri sürmektedir.

2 Yorum
  1. 6 Şubat 2016
    • 7 Kasım 2016

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir