İyi Bir Kompozisyon Nasıl Yazılır

İyi bir kompozisyon yazmak için en başta sistemli ve düzenli bir yaklaşıma sahip olmak oldukça önem taşır. İyi kompozisyon yazmanın yolu yazınızı ilk önce planlayıp planladığınız bu taslağı uygulamaktan geçiyor.

İyi bir kompozisyon yazmak için;

 1-) Verilmiş olan ödev veya göreve uygun bir konu belirlemelisiniz. Eğer konu seçimini kendiniz yapacaksanız fikir veya ilgi alanınıza uygun bir konuyu seçmenizde yarar var.

 2-) Kompozisyon yazmaya başlamadan önce kendinize konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için o konu ile ilgili kavramları, ilgi çekici unsurları, tarihleri, detayları ve karşı görüşleri içeren notlar alın.

 3-) Konu ile ilgili çeşitli kaynaklar toplayın. Eğer yazacağınız bu kompozisyon bir okul projesi için ise kaynakça eklemek için, faydalandığınız kaynakları not etmeyi unutmayın.

4-) Kompozisyonunuz da öncelikle bir giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinin olmasına önem verin.  Giriş bölümünde anlatmak istediğiniz şeyden kısaca bahsedip gelişme bölümünde o konuyu iyice detaylandırıp sonuç bölümünde ise konuyu sonuca bağlamanız gerekmektedir.

­

5-) En son yapacağınız işlem ise yazdığınız kompozisyonu gözden geçirmek olacaktır. Gerekli gördüğünüz yerlerde değişiklikler yapıp imla ve noktalama hatalarını düzeltin.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir