Alçak Gönüllülük İle İlgili Kompozisyon

Alçak gönüllülük kavramına sahip bireylere ne yazık ki günümüzde pek rastlayamıyoruz. Alçak gönüllülük kavramı kibri ve gururu barındırmayan insanlara uygundur. Bu tür insanlar, söyledikleri sözlere ve davranışlarına oldukça özen gösterip kendilerini küçük düşürecek şeyler yapmazlar. Oldukça iyi niyetlidirler ve bu iyi niyetleri çevrelerindeki insanların saygı ve sevgisini kazandırır.

Alçak gönle sahip olan insanlar yapabildikleri şeylerin farkındadırlar. Fakat bu yeteneklerini herkesin ortasında dile getirmekten hoşlanmazlar. Biri tarafından övüldüğü zamanlarda ise bu durum karşısında utanırlar ve çekinirler. Alçak gönüllülüğümüzü insanlar arasında sınıf ayrımı yapmadan onları kendimizde düşük seviyede görmeden onlara elimizi uzatabiliyor isek göstermiş oluruz. Alçak gönlümüz sayesinde insanlarla olan bu ilişkilerimiz bizi daha da yükseklere çıkartır.

Peki biz ne kadar alçak gönüllüyüz ? Bu insanların karşılaştığı durumlar karşısında biz nasıl tepki verirdik ? Kendimize bu soruları sorup cevapladığımız zaman sonuç olumsuzsa kendimizin de bu kavrama sahip olması için çabalamalıyız. Çünkü kalbimiz ne kadar temizse çevremizdeki insanlara o derece sıcak davranışlarda bulunuruz.

 

2 Yorum
  1. 26 Ekim 2015
  2. 11 Aralık 2016

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir