Sanat İle İlgili Kompozisyon

Sanat, ilk olarak kişisel gelişimin en üst basamaklarından biridir ve dolayısı ile toplum içinde insanların gelişmiş düzeyde olması ile birlikte sanatsal faaliyetlerde gelişir ve yaşadığımız toplumu daha medeni, daha aktif ve daha birbirine bağlı kılar. Kısaca bir yerde insan yaşıyorsa o yerde sanatın varlığından da söz edebiliriz. Düşünecek olursak ilk çağdaki insanların duvarlara yaptığı resimlerden o çağlarda bile sanattın varlığından söz etmek mümkündür.

İnsanların kendilerini geliştirme, istekleri ve yetenekleriyle dünyada kalıcı olabilme gayeleri sanat ve bilim sayesinde gerçekleşebilir. Sanatsal faaliyetler ile iç içe olan bir insan benliğindeki kültürel tarafı, ruhsal gücünü, kişiliğini, hayattan haz alma duygusunu ve kendi kalitesini arttırmada isteğini fark eder ve sanatta bu konuları geliştirmesinde yardımcı olur.

Bir kişide sanatsal bir bilinç oluşabilmesi için bulunduğu ortama, çevresinde yaşayan insanların gösterdiği etkiye ve ailesini ona verdiği eğitim oldukça etkili olacaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir