Bitki Üretiminde Kullanılan Hormonlar Ve Görevleri

Bitki Üretiminde Kullanılan Hormonlar Ve Görevleri,

Hormonlar bitkilerin büyümesinde ve gelişmesinde önemli bir role sahiptirler. Bitki bünyesinde 5 ana hormon grubu bulunduğu yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Bu hormonlar;

1-) Oksinler : Bitkilerde büyüme ve gelişmede etkili olan en önemli hormonlardan biridir. Bitkinin uç kısımlarında bulunur ve boyca uzamasını sağlar. Oksinler ışığı pek fazla sevmezler ve bitkinin ışık almayan yerlerinde üretilirler.

2-) Sitokininler : Bu hormon bitki hücrelerinin bölünmesini için salgı üreten yapıları tespit etmek adına yapılan çalışmalar sonucunda bulunmuştur. Hücre bölünmesi gibi bir çok fizyolojik olayların kontrolünü sayladığı tespit edilmiştir. Yani özet olarak sitokininler bitkide birbiriyle bağlantısı olmayan kısımlarda bile birçok görevi yerine getirir.

3-) Gibberellinler : İkinci grup bitki hormonu kategorisine girer. 1950’li yıllarda incelenmeye başlanıp 80’den fazla bileşene sahip olduğu tespit edilmiştir. Giberellinler bitkilerin boyuna büyümesini sağlayan hormondur. Giberellinlerin sentezi olayı ve kontrolü halen daha genetik kontrol altındadır.

4-) Etilen (Eten) : Etilen yani bir diğer adıyla eten, alken sınıfına girer ve renksiz bir gazdır. Doymamış bir hidrokarbondur ve karbonlar arasında çift bağ bulunur. Doğada bitkisel hormon olarak bulunan etilen henüz oluşma aşamasında olan meyvelerin dokularında, yaşlanan yapraklarında, kök nodüllerin de ve çiçeklerinde bulunur. Etilenin üretilmesi petrol ürünü olan gazların kraking fırınlarında ki pirolizi ile meydana gelir. Sadece bu hormon gaz halinde bulunur. Etilen, meyvelerin olgunlaşmasını, nişastanın şekere dönüşmesini sağlar. Ayrıca yaprakların dökümünde, tohumun çimlenmesi ve tomurcuklanma da etkilidir.

5-) Absissik Asit (ABA) : Absissik asit doğal yolla büyümede düzenleyici maddelerin yanında aksi şekilde etki eden engelleyici doğal maddelerde bulunmaktadır. Büyüme ve gelişme dönemlerinde büyümeyi destekleyen maddeler bitkide bolca bulunurken, olgunlaşma sırasında veya bitkinin büyümesinin son kısımlarına doğru absissik asit hakim duruma geçmekte ve büyüme olayını kontrolü altına alınmaktadır.

 

 

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir