Çevre Sorunları Nedeniyle Ortaya Çıkan Hastalıklar Araştırılır

Çevre sorunları nedeniyle ortaya çıkan hastalıklar araştırılır.

Dünya üzerinde yapılan araştırmalara göre her sene milyonlarca insan çevre sorunları yüzünden hayatını kaybetmektedir. Çevresel sorunlara çözüm arayıp bulmak bu ölümlerin sayısını oldukça azaltmaya yardımcı olacaktır. Genellikle az gelişmiş ülkelerde görülen bu çevresel sorunlar, bu ülkelerde yaşayan insanlar için büyük sorunlar oluşturuyor. Aynı zamanda çevre sorunları yalnızca insanları değil hayvanları ve bitkileri de tehdit etmektedir. Çevre sorunları ve sebep oldukları hastalıkları şu şekildedir;

Hava Kirliliği:

Hava kirliliği canlıların yaşamına etki eden büyük bir sorundur. Çünkü canlılar daima hava ile iç içedir. Hava kirliği sonucunda kronik bronşit ve nefes alma problemi, nefes darlığı sorunları ortaya çıkmaktadır. Astım rahatsızlığının ortaya çıkmasındaki en büyük etmenlerden biri de yine hava kirliliğidir. Akciğer kanserinin ortaya çıkması da hava kirliliği sonucunda olur.

Su Kirliliği:

Su kirliliği sonucunda; tifo, kolera, ishal, sanlık, amipli dizanteri, paratifo, basilli dizanteri, çocuk felci, mantar, uyuz, tularemi, tifüs, mafsal humması, sıtma, beyin iltihabı ve filarrasis gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir