Kanser Haftası ile ilgili Kompozisyon

Bir hücre hastalığı olan kanser, hücrenin beklenmedik bir şekilde bölünüp çoğalmasıdır. Bu çoğalmalarda insanların zararına gerçekleşir. Bu çoğalan hücreler organların işlevlerini yerine getirmesini engellerler.

İnsanlar kanser hakkında aslında çok fazla şey bilmezler sadece bu hastalığın geç kalındığı zaman öldürücü olduğu ve sıkça rastlandığıdır.Ülkelerin çoğunda çözümler üretilmeye çalışılan bu kanser hastalığı dünyaca önemli bir sağlık sorunudur. Tıbbın gelişmesiyle vede insanların bu hastalık hakkında daha da bilinçlenmesiyle çok sayıda insan artık bu hastalıktan kurtulabiliyor. Bilimin daha çok gelişmesiyle de kanserden kurtulanların sayısı git gide artacaktır. Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu’nun 1956 yılında yaptığı önerisi üzerine her yıl Nisan ayının ilk haftası ülkemizde Kanser Savaş Haftası olarak ilan edildi.Kanser hastalığına neyin neden olduğu henüz daha bilinmemektedir. Fakat uzmanların görüşlerine göre, çok sayıda alkol ve sigara içenlerde, boya işleriyle uğraşanlarda, kimyasal maddelerle uğraşanlarda, güneş ve röntgen ışınları altında uzun süre kalanlarda bu hastalık daha çok ortaya çıkmaktadır.

Bu hastalıkla savaşabilmek ve zararlarını en aza indirebilmek için insanlara hastalığın ne kadar önemli olduğunu ve kanserle savaşma yöntemleri konusunda bilgilendirmek gerekir.

 

 

 

 

One Response
  1. 4 Nisan 2016

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir