Akarsu Aşındırması Ve Biriktirmesi Sonucu Oluşan Yer Şekilleri

Akarsu Aşındırması Ve Biriktirmesi Sonucu Oluşan Yer Şekilleri hakkında yazı

1- Vadi : Akarsular içine akarak orayı aşındırırlar ve doğal oluklar oluşur.

2- Menderes (Büklüm) : Eğimin az olduğu yerlerde akması sonucu akarsuyun kıvrımlı bir şekilde akmasıyla oluşur.

3- Dev Kazanı: Akarsu yataklarındaki farklı dirençteki tabakaların aşınmasıyla oluşan basamaklı yapılardan akan kısımlarına çağlayan adı verilir. Bu basamak çok yüksekte ise şelale adını alır. Ülkemizdeki şelaleler Manavgat, Düden ve Gürlevik Şelaleleri dir. Çağlayandan akan sularının düştüğü yeri oyup oluşturduğu şekle dev kazanı denir.

4- Peribacaları : Volkanik arazilerde sel sularının bölgedeki gevşek malzemeyi aşındırır fakat sert blok taşları ve yakın çevresinin aşınmasına karşı korumasıyla ortaya çıkan külaha benzer şekillerdir. Niğde. Nevşehir çevresinde görülür.

5- Kırgıbayır (Badlands): Yarı kurak iklime sahip alanlarda şiddetli yağışların bitki örtüsünden yoksun bölgeleri çok fazla aşındırmasıyla oluşan girintili çıkıntılı yer şeklidir. İç ve Güneydoğu Anadolu’da oldukça yaygındır.

6- Platolar: Akarsular tarafından parçalanmış geniş yeryüzü düzlükleridir. Erzurum-Kars, Haymana, Cihanbeyli, Bozok platoları v.s.bunlardan bazılarıdır.

7- Peneplen (Yontukdüz): Akarsu aşındırmalarının ulaştığı en son şekildi. Belirli bir yükselti bulunmaz ve arazi deniz seviyesinde hafif dalgalı düzlükler şeklinde görülür.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir