Cumhuriyet Bayramı ile İlgili Kompozisyon

Cumhuriyet Bayramı ile İlgili Kompozisyon

Yaşadığımız ülkede özgür bir şekilde gezip dolaşmak, istediğimiz giysileri giymek, dilediğimiz gibi yaşamak cumhuriyet sayesinde olur.  Cumhuriyet demek özgürlük demek, cumhuriyet demek hürriyet demektir. İnsanların cumhuriyet sayesinde seçme özgürlükleri ortaya çıkar ve insanlar özgürlüklerini sonuna kadar kullanabilmelidir.

Halkın birlik ve beraberlik içinde huzurlu, mutlu ve kardeşçe yaşamasını sağlar cumhuriyet. Cumhuriyet her zaman ileriye gitmek demektir. Ülkemizin de ileriye doğru gitmesini sağlayan en büyük etmen cumhuriyettir. Atatürk ”Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözü ile cumhuriyet ve halk arasındaki ilişkiyi vurgulamıştır. Yurdumuz cumhuriyet ile 29 Ekim 1923 tarihinde tanışmış ve o günden beri rejimi sürdürmüştür. Devletimizin ismi de Cumhuriyetin ilanı ile birlikte, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak değiştirilmiş ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk olmuştur. Cumhuriyet, topraklarımızda var olmadan önce topraklarımız Osmanlı İmparatorluğunun yönetimi altındaki bir sistem ile yönetilmekte idik. Daha sonra devletin kötüye gitmesi ile birlikte ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve cesur insanlarımızın mücadele ettiği kurtuluş savaşı kazanılmış ve sonrasında Cumhuriyetin ilanı gerçekleşmiştir. Cumhuriyetin temeli eşitliktir ve Türk halkı cumhuriyetin ilk kurulduğu günden bu yana bu rejimi savunmuş ve arkasında durmuştur.

Günlük yaşantımızda toplum içerisinde haksızlıklarla, adaletsizliklerle ve olumsuz davranışlar ile karşılaşmaktayız. Bu durum sonucunda ise bu haksızlıklara boyun eğmemek için mücadele gösteririz ve bu tür hareketleri yok etmeye çalışırız. İşte bizim bu davranışımız cumhuriyetin hala dimdik ayakta olduğunu göstermektedir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir