Hoşgörü İle İlgili Kompozisyon

Hoşgörü ile ilgili kompozisyon ve kısa yazı.

Hoşgörü dediğimiz kavram her insanın uygulayabileceği hatta uygulaması gerektiği bir durumdur. Hoşgörülü davranmak anlayışlı olmak demektir. İnsanlar birbirlerine tolerans gösterdiği taktirde hoşgörü sağlanmış olur. Hoşgörü kavramı herkes tarafından bilinse de ne yazık ki çoğu kişi tarafından uygulanmamaktadır.

Bir toplum içerisinde yaşayan insanların uyması gereken belli başlı bazı kurallar vardır. Toplum içerisinde olması gerektiği gibi davranmak gerekmektedir. Hoşgörü de toplum içerisinde yaşayan insanların uygulaması gereken en önemli davranış biçimidir. İnsanlar birbirlerine hoşgörülü davrandığı sürece pozitif bir ortam sağlanmış olacaktır ve herkes mutlu bir yaşam sürdürecektir. Ancak ne yazık ki bu bahsettiğim pozitif ortam dünya genelinde hatta özellikle yaşadığımız ülkede oluşamamıştır. İnsanlar hoşgörü kelimesinin anlamını bildikleri halde adeta tam tersi bir davranış uygulayarak birbirlerine zarar veriyor, kin ve nefret içerisinde bir yaşam sürdürmeye çabalıyorlardır. Hoşgörülü davranmak aslında herkesin yapabileceği bir şeydir. İnsanların sadece biraz düşünmesi ve empati kurması bunun için yeterli olacaktır.

Her insan hoşgörülü olmaya çabalamalıdır. Hoşgörülü bir insan ortaya çıkarmak içinse biraz düşünmemiz, anlık bir sinirle öfkelenmememiz gerekir. Herkesin farklı bir düşüncesi olabilir. Her insanın ten rengi aynı olmayabilir. Her insan aynı şeylere inanmak, aynı şeyleri sevmek zorunda değildir. İşte bu durumu anlayabildiğimiz zaman zaten birbirimize hoşgörülü davranmış olacağız.

10 Yorum
  1. 13 Şubat 2015
  2. 11 Mart 2015
  3. 25 Aralık 2015
  4. 5 Ocak 2016
  5. 15 Şubat 2016
  6. 18 Nisan 2016
  7. 16 Temmuz 2016
  8. 29 Kasım 2016
  9. 5 Şubat 2017
  10. 1 Mayıs 2017

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir