Savaş ve Barış ile İlgili Kompozisyon

Savaş ve Barış ile İlgili Kompozisyon

Savaş ve Barış birbirlerinin tam zıttı iki kavramdır. Herkesin bildiği üzere savaş olumsuz yönde etki gösterirken barış tüm iyi insanların istediği ortak noktadır. Savaş denilen kavramın varlığı tüm dünya canlılarını olumsuz yönde etkileyip yaşamlarının tehdit altında sürdürmelerine neden olur. Bunun en temel sebeplerinden ilki artık ülke güvenliğinin sarsılması ve sömürülen bir devlet haline gelinmesi. Savaşların meydana gelmesinde etkili olan şey dünyadaki kullanılan kaynakların gitgide azalmasıdır.

Eğer bir yerde savaştan sonra barış sağlanmışsa, barışı sağlayan ülke sömürge altında olmayı kabul etmiş veya teslim olmuştur. Bu durumun adı tam olarak barış olsa da aslında durum sadece göstermeliktir. Aynı zamanda savaşın her şekli kötü olmasına rağmen iç savaş ve dış savaş olmak üzere ikiye ayrılıp her iki savaş durumu da birbirinden kötüdür. Bir ortamda barışın sağlana bilmesi için bir tarafın diğer tarafın isteklerini kabul edilmesi veya pes etmesi sonucu anlaşma sağlanır. Milletler savaştan sonra büyük zarara uğrarlar. Bu zararların genellikle can kaybı olması durumu daha da kötü hale getirmektedir.

Her savaşın sonunda barış yaşanmaktadır. Bu durum iyi gibi gözükse de aslında oldukça olumsuzdur. Artık iş işten geçmiştir ve yaşanan onca can kaybı bir daha asla geri gelmeyecektir. Sahip olduğu şeylerin sadece kendine aitmiş gibi yaşayan insanların günümüzde de sevilmediği saptanmıştır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir