Açgözlülük İle İlgili Kompozisyon

Açgözlülük İle İlgili Kompozisyon

Açgözlülük, hiç bir zaman elinde bulunanlarla yetinmeyip daha fazlasını elde etmek için her şeyi yapabilme isteğine denir. Eğer bir insanın doymayan bir kişiliği varsa bazı yanlışlar yapmasına neden olabilir ve hiç bir şeyden memnun olmayan bir insana dönüşür.

Doyumsuz bir nefse sahip insanlar geçirdikleri zamandan keyif almaz, sahip olduklarıyla mutlu olmazlar, hep daha fazlasını sahip olmak isterler ve buna ulaşabilmenin yollarını bulmaya çalışırlar. Bu insanların amaçları arasında tahmin edileceği üzere daha fazla para kazanmak, daha fazla eşyaya sahip olmak satın almaktır. Asında bu hiç de doğru bir davranış değildir. İnsan elindeki malın kıymetini bilmezse gereksiz işlere kalkışır ve gereksiz bir şekilde para harcar. Açgözlü olmayan insan her zaman bir şeyler kazandırır ve hayatını düzgün bir şekilde sürdürmesini sağlar. Açgözlü olmamak çalışmak ve kazanmak için çaba göstermemek anlamına gelmez. İnsan düşlediği şeyleri yapabilmek için ve daha iyi bir yaşam sürmek için çalışmalı ve kazanmalıdır. Ama bu isteklerini de aşırı bir şekilde istememeli ve insan kendine zarar verecek düzeyde çalışmanın önüne geçmelidir. Aynı zamanda açgözlü insan bir yerde sonra tıkanacaktır.

İnsan elindekilerle yetinmeyi bilirse gereğinden fazla para harcamaz ve kendine zarar verecek kadar da çalışmaz. Açgözlü bir insan hem kendine hem çevresindeki insanlara zarar verebilir.

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir