Müzik ile İlgili Kompozisyon

Müzik ile İlgili Kompozisyon

Müzik denildiği zaman akla gelen kavramlardan bir kısmı, insanları eğlendirebilen, huzur, sağlık ve nota’dır. Ancak bu genellemeler bi bakıma doğruyu yansıtmaz. Çünkü müzik gözümüzle göremediğimiz ancak ritimler ile anlaşılabilen ve dile getirilen insanların veya hayvanların müziği anlama becerilerini geliştirecek seviyede olan ahenk anlamına gelmektedir.

Hayatında müzik dinleme alışkanlığına sahip olmayan kişiler bazı olaylar karşısında etkisiz kalıp, konuyu analiz edebilme yetisine sahip olamazlar. Aynı zamanda müzikten ayrı kaldığı her an kendine enerji ve moral bozukluğu yaşar. Müzik sayesinde bu kişilerin morali yerine gelir ve hayat enerjisi artar. Vücudumuzun nasıl ki proteine, kalsiyuma ve beslenmey ihtiyacı varsa, müzikte  ruh sağlığımız için bu besinler kadar yararlıdır.Ünlü bir Türk bilgini olan Mevlana müziğin değerini vurgulamak için “müziksiz hayat hiçe benzer müzik kalbin ve ruhun gıdasıdır o gıdadan kimse mahrum kalmasın” demiştir.

Müzik insanın ruhunu dinlendirir ve müziğin yaşamımızdaki yeri küçümsenemez. Müzik hayata bakış açımızı ve aynı zamanda yeteneklerimizi geliştirmemizi sağlar. Müziğin sahip olduğu bu büyü bizi daha çok geliştirerek ufkumuzu katbekat artıracaktır. Müzik olmadığı taktirde evrende bir şeylerin eksik olduğu açıkça hissedilebilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir