İsraf ile İlgili Kompozisyon

İsraf ile İlgili Kompozisyon

İnsanlar yaşamlarına devam edebilmek için, meslek sahibi olmaya ve belli bir miktarda para kazanmaya çalışırlar. Böylelikle ihtiyaçlarını karşılayıp yaşamlarını devam ettirirler. Her insan çalışıp emek harcadığı işin bir şekilde geri dönüşünü maddi veya manevi olarak sağlarlar. Fakat insanlar emek harcayarak kazandıkları parayı ihtiyaçları olmadığı halde gereksiz harcamalarda bulunurlarsa bu duruma israf adı verilir.

Her türlü yapılmış olan israf herkese zarar vermektedir. İsrafın hiçbir şekilde iyi bir yanı bulunmamaktadır. İsraf aynı zamanda toplum olarak yada bireysel şekilde boşa harcanılan ham maddeler, emekler, nimetler demektir. Bazı insanların gereksiz olarak gördüğü veya fazla bulup aşırı şekilde tüketiği herhangi bir şeyin belki de başkalarının temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği düşünülmelidir. Yani kısaca bir şeyi bilinçsizce tüketirken ilk başta ona ihtiyaç duyan insanların var olduğunu düşünmek gerekir.

Kullandığımız bir eşyamız artık kullanılamaz hale geldiği zaman o eşyayı değiştirmemiz gereklidir. Eşyalarımızı alalı çok uzun zaman olmamasına rağmen sadece sıkıldığımız için o eşyanın yenisi almak israftan başka bir şey olmaz. İsraf bir insana çok şey kaybettirir. Eğer bir insan israflı olmak yerine tutumlu olursa bunun yararlarından eninde sonunda faydalanacaktır. İsrafın ne kendimizi ne toplumumuza ne de doğaya hiçbir katkısı bulunmamaktadır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir