Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir Sözü ile İlgili Kompozisyon

Mustafa Kemal Atatürk söylediği sözler bizlere yol göstermiştir. Sözlerinde her zaman akıl ve bilimi işaret eden yerler bulunmaktadır. Amaçladığı tek şey Türk milletini çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmaktı. Bu amaçla doğrultusun da milletimize her zaman çalışmayı ve bilgi sahibi olmayı öğütler.

Dünya milletlerinin arasında söz sahibi olmak ve çağı yakalamak için bilimsel gelişmeleri yakından takip etmek gerekmektedir. Kendi içine kapanan, okumayan, bilimsel anlamda kendini geliştirmeyen milletler dünyada söz hakkına sahip değillerdir. Eğer dünyanın önde gelen ülkeleri arasına girmenin tek yolu çalışmak ve ilim sahibi olmaktır. Cehalet korkulması gereken en önemli kavramdır ve cehalet ancak ilim sayesinde yenilebilir.

Atatürk bu sözü ile ilmin önemini bir kez daha vurgulamıştır. İlim sahibi olmak sadece bilgi edinmek değil, aynı zamanda bu bilgiyi kullanabilmektir. Doğru yerde ve doğru zamanda kullanılmayan bilgi, bilgisizlik ile eş anlamlıdır. Bu nedenle her zaman bilginin peşinde koşmalı fakat bu bilgiyi en doğru şekilde kullanmayı da bilmeliyiz.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir