İstanbul’un Önemi Hakkında Kompozisyon

Tarih boyunca İstanbul, birçok devlete başkentlik yapmış günümüzde de Türkiye’nin ve Avrupa’nın en kalabalık şehirlerindendir.

İklim yapısı ılımandır ve maki bitki örtüsüne sahiptir. İstanbul, önemli yükseltilere sahip değildir. Küçük akarsuların ve su kaynaklarını oluşturduğu, Marmara Denizine ve Karadeniz’e kıyısı olan bir ildir. Ekonomi büyük ölçüde sanayi, ticaret, ulaşım ve turizmle sağlanır. Özelikle coğrafi konumu itibariyle önemli bir ticaret merkezidir. Aynı zamanda madeni eşya, makine, otomotiv, kimya, dokumacılık, besin, cam sanayi alanları gelişmiştir. Tarihsel ve doğal güzellikleri sayesinde turistlerin de ilgisi çeken bir şehirdir. Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı, Haliç, Boğaziçi, Taksim ve Sultanahmet meydanları, Anadolu ve Rumeli Hisarları, Yerebatan Sarnıcı, camileri, kiliseleri, müzeleri ve gezilip görülecek birçok yeri ile tam bir turizm merkezidir. İstanbul’da yılın her dönemi turizm açısından canlıdır.

İstanbul, medeniyet kenti olarak anılırken, kültürü, gerek konumu gerekse görülmeye değer güzellikleri, geçiş noktası olma özelliğiyle kıtasının eşsiz bir parçasıdır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir