Ailenin Önemi İle İlgili Kompozisyon

Aile bir toplumun en önemli unsurlarındandır. Ailelerin bir arada birlik ve bütünlük içinde yaşamaları bireylerin dolayısıyla toplumun da huzur içinde yaşaması demektir. Bu sebeple mutlu aileler mutlu toplum anlamına gelmektedir.

Aile anne, baba ve çocuklardan oluşan sosyal bir birimdir. Bu tür aileye çekirdek aile denir. Bazı ailelerde ise büyükanne ve büyükbabaları da içine alarak geniş aile oluşturur. Baba bir ailenin sorumluluğunu ve yükünü taşıyan kişidir. Günümüzde bazen anneler de çalışarak babaya yardımcı olmaya başlamıştır. Ancak anneler çalışsalar da yine de evi çekip çeviren, çocuklarla ilgilenip, aileye düzen veren annedir. Görevleri çok net şekilde sınırlamak doğru olmamakla birlikte ailede kararlar tüm fertler tarafından ortak olarak verilmeli, tüm sorumluluklarda herkes üstüne düşeni yapmalıdır. Aile fertleri birbirine sevgi ve saygı bağları ile bağlanırlar ve iyi günde de kötü günde de birbirlerinin yanlarında olurlar. Ne zaman başımız sıkılsa kaç yaşında olursak olalım yardımımıza ilk önce ailemiz koşar.

Aile eşsiz bir güven ve mutluluktur. Ailesiz olan insan köksüz ağaç gibidir. Kökü olmayan insanlar yarınlara ulaşamaz, bir ağaç gibi kuruyup gider. Bu sebeple herkes ailesinin değerini iyi bilmeli, aile bağlarını kuvvetlendirerek her zaman aile fertlerine gereken önemi vermelidir.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir