En Önemli Üç Ahlaki Değer İle İlgili Kompozisyon

İnsan hayatındaki en önemli üç ahlaki değer doğruluk, dürüstlük ve yalan söylememek sayılabilir. Ahlaklı insanlar olarak bildiğimiz bütün insanlar bu özellikleri taşır. Ahlaklı insanlar herkes tarafından çok sevilir ve saygındırlar.

Bir insan doğru ve dürüst olup yalan söylemezse o kişiye toplum tarafından sevilir, saygı ve güven duyulur. Pek çok insan o kişi ile arkadaşlık yapmak ister. Başarı ve mutluluk bu üç ahlaki değeri yerine getiren insanların yanından hiç eksik olmaz. Çünkü bu insanlar ne dürüsttür yani kimseyi kandırmak istemez ve de yalanlarıyla üste çıkmaya çalışmaz. Sahip oldukları başarıları ve mutlulukları gerçeklikten gelmektedir. Bu şekilde kendilerine olan güvenleri de artar ve başkaları da bu insanlara karşı güven duyar.

Sonuç olarak özü sözü bir olarak tanımlanan insanlar herkes tarafından sevilirler. Aynı zamanda hiç yalan söylemedikleri için de mahcup olma ihtimalleri yoktur. Toplumdaki tüm insanlar bu üç ahlaki değeri kendine ilke edinirlerse yaşadıkları toplum da diğer toplumlar arasında saygın bir yere sahip olur.

 

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir