Pişmanlık İle İlgili Kompozisyon

Herhangi bir davranışı gerçekleştirdikten sonra “keşke” deyip o davranışı hiç yapmak istemeyiz veya başka bir şekilde yapmak istememiz pişmanlık olarak bilinmektedir. Pişmanlık ile ilgili söylenen “Son pişmanlık fayda etmez” sözü hiç unutulmamalıdır. Pişmanlığa baştan yakalanmamalı ve de davranışlarına her zaman dikkat edilmelidir.

Pişmanlık, bir insanın yaşayabileceği en kötü duygulardan olan çaresizlik durumudur. İnsan geri dönüp pişman olduğu bir durumu düzeltmek ister ancak bu mümkün olmaz. Bunun da en kötü duygulardan biri olmasını açıklamaya yeter de artar. Bu nedenden ötürü insan pişman olacağı davranışları önceden bilip buna göre hareket etmeli ve o hatalara hiçbir zaman düşmemelidir.

Elbette ki bir pişmanlık dünyanın sonu değildir. İnsanlar böyle bir durumla karşılaştıkları zaman hemen kendini toparlamaya bakmalıdır. Hayatımız boyunca kimi şeylerden pişmanlık yaşarız. Ancak mühim olan bu pişmanlıklardan ders çıkarmak ve her seferinde biraz daha olgunlaşa bilmektir. İnsanlar yaptıkları hatalarını bu şekilde değerlendirmeyi bilirlerse zaten bir süre sonra pişman olacağı şeyleri yapmaktan vazgeçeceklerdir.

 

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir