Televizyonun Hayatımızdaki Yeri

Televizyonun Hayatımızdaki Yeri

Televizyon adına ilk çalışmaları yapan kişi John Logie Baird adında ki bilim insanıdır. 1924 yılında televizyonda ilk görüntüyü bulmuştur. Ancak televizyonun günümüz haline gelebilmesi Philo Taylor Farnsworth’un yaptığı araştırmalar ve çalışımlar ile mümkün kılınmıştır. Bu nedenden ötürü televizyon buluşunda bu iki bilim adamının ismi geçer.


Televizyonun günlük hayatımızdaki büyük yerini herkes bilmektedir. Araştırmalar sonucunda insanların % 75’inin yaklaşık olarak günde altı saat televizyon izlediğini hesaplanmıştır. Değerlendirilen şartlar sonucunda ortaya çıkan bu oranın oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Televizyon her ne kadar günümüzde önemli bir iletişim aracı olmuş olsa da televizyonun yararından çok zararı da vardır. Televizyona fazlasıyla bağımlı olan insanlar diğer etkinliklerden uzak kalıp kültürel anlamda da körelmektedir. İnsanların televizyon karşısında kaybettikleri zamanlar hayatlarını sekmeye uğratabiliyor. Televizyon karşısında geçirdikleri bu altı saati kitap ya da gazete okurlarsa kültür birikimlerine daha da fazla bilgi katacaklardır. Bu sayede toplumun kültür seviyesi de daha yukarılara taşınabilecektir.


Televizyonu bu kadar çok izlemek insan sağlığı açısından da oldukça zararlıdır. Televizyonun yakından izlenmesi gözlere zarar verdiği bilimsel olarak gerçeklik kazanmıştır. Bu bağımlılık insan psikolojisini de olumsuz olarak etkilemektedir. Sağlık olarak obeziteye kadar da gitmektedir. Bu yüzden günde iki saatten fazla televizyon izlemek sağlığa zararlıdır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir